Aleksander III

Orlando Roland Bandinelli (urodzony w Sienie, około 1105 roku, zmarł w Civita Castellana, 30 sierpnia 1181 roku) herb

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od 7 września 1159 roku do 30 sierpnia 1181 roku.

Jego pontyfikat trwał 23 lata, ale aż 20 lat spędził na wygnaniu. Był pierwszym wybitnym prawnikiem na tronie papie­skim, co znalazło odzwierciedlenie w dzie­łach, które napisał, oraz w kanonach przyjętych przez Sobór Laterański III.

Pochodził ze Sieny, był profesorem prawa w Bo­lonii. Eugeniusz III mianował go kardynałem­-diakonem, a potem w 1150 roku kardynałem-prezbiterem ko­ścioła św. Marka. Za Hadriana IV od 1156 roku został jego najbliższym doradcą i kanclerzem Kościoła. Negocjował traktat w Konstancji, pertraktował sojusz z królem Sycylii Wilhelmem I i aktywnie uczestni­czył w sejmie Rzeszy w Besangon.

Po śmierci papieża Hadriana IV kardynałowie nie mogli dojść do zgody: wrogo nastawio­na do cesarza Fryderyka I "Barbarossy" większość 7 września 1159 roku wybrała na papieża Bandinelliego, jako Aleksandra III; przyjazne zaś cesarzowi frakcje wybrały tego samego dnia antypapieżem Wiktora IV, który sprawował swój urząd do 1164 i znalazł następców w Paschalisie III, Kalikście III i Innocentym III. Schizma trwała do 1180 roku. Italia była wówczas politycznie podzielona na gwelfów, jako stronnictwo antycesarskie oraz gibelinów, zwolenników cesa­rza. Aleksander III tylko z największym trudem mógł sprawować swój urząd; podczas owego jednoczesnego wyboru antypapieża w bazylice św. Piotra doszło do rękoczynów. W wyniku walk przewagę zyskał kandydat mniejszości, więc papież elekt schronił się w Zam­ku św. Anioła, a potem opuścił Rzym. 20 września 1159 roku został konsekrowany przez biskupa Ostii w Ninfie i eksko­munikował Wiktora IV, którego synod w Pawi i ­zwołany 10 lutego 1160 roku przez cesarza uznał Wiktora IV za prawowitego papieża. Synod ekskomunikował Aleksandra III, a papież 24 marca 1160 roku rzucił klątwę na cesarza.

Po opuszczeniu Italii Aleksander III udał się do Francji, dokąd przybył 12 kwietnia 1162 roku. Biskupi i przedstawiciele zakonów (poza opactwem w Cluny) opowiedzieli się na synodach w Beauvais i w Tuluzie w obecności królów Anglii i Francji, za Aleksandrem III. Dzięki temu mógł on w Sens utworzyć kurię papieską, a także zwołać w 1163 roku synod w Tours, na którym potępił albigensów i ponowił ekskomunikę nało­żoną na Wiktora IV oraz doradców cesarza. Synod dał początek trybunałom inkwizycyjnym we Fran­cji, zwłaszcza do rozprawy z katarami.

Po śmierci Wiktora IV miasta lombardzkie wznieciły powstanie antycesarskie, co umożliwi­ło Aleksandrowi III powrót do Rzymu. Pojedna­nie z Fryderykiem I "Barbarossą" uniemożliwił wy­bór kolejnego antypapieża Paschalisa III. Papież zbiegł do Benewentu. Zarysowała się szansa na unię Kościołów zachodniego i wschodniego, ale cesarz wschodni Manuel I Komnen żądał koro­nacji na cesarza uniwersalnego, na co papież nie chciał się zgodzić. Tymczasem po śmierci antypa­pieża wybrano jego następcę Kaliksta III.

Papież udzielił poparcia antycesarskiej Lidze Lombardzkiej. Na jego cześć wzniesiono u podnóża Alp twierdzę, nazwaną Aleksandrią, która miała utrudnić wojskom cesarskim dostęp do Italii. Dopiero klęska Fryderyka I "Barbarossy" w bitwie pod Legnano doprowadziła do zawarcia pokoju - 1 sierpnia 1177 roku. Cesarz przybył do Wenecji, ukląkł przed katedrą św. Marka i ucałował stopy papieża, prosząc o cofnięcie ekskomuniki.

Aleksander III po powrocie do Rzymu na przełomie od 5 do 19 marca 1179 roku, przewodniczył obradom XI Soboru Powszechnego na Luteranie, zwanego Soborem Laterański III. Uchwalono na nim m.in. dekret Licet de evitan­da discordia, dotyczący wyboru papieża, w zasadniczych częściach aktualny do tej pory: do prawowitej elekcji kandydat musi zebrać dwie trzecie głosów kardynałów. Sobór potępił także symonię i lichwę oraz błędne nauki głoszone przez waldensów, albigen­sów i katarów. Zachęcał również biskupów do zakładania szkół przy katedrach.

Niebawem komuna rzymska zmusiła papieża do opuszczenia miasta, wybierając kolejnego antypa­pieża - Innocentego II. Z pomocą wojsk cesarskich Aleksander nr opanował sytuację w całym Państwie Kościelnym i deponował antypapieża. Ostatnie dwa lata życia spędził w różnych miastach. Przed śmier­cią zdążył jeszcze kanonizować Edwarda "Wyznaw­cę", Bernarda z Clairvaux i arcybiskupa Tomasza Becketa. Tego ostatniego zamordowano w katedrze w Canterbury, ponieważ bronił Kościół angielski przed uzależnieniem od korony. Za zamordowanie Becketa Anglia została obłożona interdyktem, a król Henryk n musiał publicznie pokutować.

Na pontyfikat Aleksandra przypada kanonizacja angielskiego męczennika Tomasza Becketa w 1173 roku, który w roku 1170 został w katedrze zamordowany na rozkaz króla angielskiego.

Mimo zaabsorbowania walką z cesarzem Fryderykiem "Barba­rossą", papież zajmował się sprawami Kościoła polskiego. W bulli skierowanej do arcybiskupa gnieźnieńskiego Janika polecił udzielić napomnienia książętom: kujawskiemu, kalis­kiemu i mazowieckiemu, za nieprzestrzeganie praw należnych duchowieństwu. Postanowienia III Soboru Laterańskiego zwołanego przez Aleksandra III wywarły swój wpływ na statuty łęczyckie Kazimierza II "Sprawiedliwego" z 1180 roku.

Aleksandra III zalicza się do najwybitniejszycą papieży średniowiecza. Aleksander III zmarł w Civita Castellana, a pochowano go w Rzymie w Bazylice św. Jana na Lateranie.


Żródła:

"Leksykon papieży" - Rudolf Fischer-Wollpert, przekład: Bernard Białecki

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk